Pris |
fra 19 990 NOK |
| Lengde | 8 dager |
| Reiseperiode | 11. - 18. sep 2026 |
| Vanskelighetsgrad | |
| Bosted |
NB! Dette er en bestilt tur, og derfor kun for spesielt inviterte
I 2026 inviterer Arnstein & Gry igjen vennegjengen med på nye eventyr!
Denne gangen til Sardinia og Selvaggio Blu, en berømt og krevende rute langs den uberørte kysten av Sardinia. Den strekker seg over ca. 40 kilometer gjennom noen av øyas mest avsidesliggende og vakre landskap. Selv om stien ikke er teknisk vanskelig, byr den på utfordringer med bratte stigninger og røft terreng. Denne delen av Sardinia er kun tilgjengelig til fots – og flere beskriver opplevelsen som en av Europas flotteste fotturer. Et ekte Kinderegg: spektakulært, vakkert og passe utfordrende.
NB – turen starter med overnatting i Roma for sightseeing og hyggelig middag fore vi flyver over til Sardinia. (Cagliari)
Terrenget er svært variert, fra godt opptråkkede stier til skarpe kalkstein, passeringer gjennom middelhavs vegetasjon og stupbratte klipper. De to første dagene tilpasser du deg miljøet og rytmen. Du lærer deg etterhvert å bevege deg lett og smidig, unngå tornete greiner og ta deg fram på en trygg måte.
Hver dag blir det mulighet for en forfriskende dukkert i en av de mange vakre buktene i det kjente, azurblåe vannet. Underveis på turen går du innom stedene Cala Fenile, Portu Pedrosu, Cala Goloritzé, Cala Mariolu, Portu Mudaloru, Cala Biriala, Cala Sisine. Spektakulære steder du kun når via båt, eller som vi, til fots. Paradis!
Vanskelighetsgraden øker gradvis de siste tre dagene, da vil du også møte noen enkle klatrepassasjer hvor du må benytte tau og dobbelrappellering. Du har valget å velge en enklare rute. Et valg vi må ta dagen i forkant.
Dette er uten tvil en tur for deg som liker utendørs eventyr! Du trenger ikke å være topptrent, men noe forberedelse kreves. Noen ukentlige fotturer i forkant med mange høydemeter er nødvendig. Du må også fungere sosialt godt i gruppe, samt like å campe i naturen. Fleksibilitet og tilpassing er nødvendig.
Underveis vil det være noen utfordrende partier, så det kreves litt ferdighet i kontroll, balanse og trygghet når du plasserer føttene. I de litt mer tekniske partiene vil de erfarne fjellguidene gi deg all nødvendig veiledning og den sikringen du trenger for å håndtere passasjene trygt! Du kommer tett på naturen, den lokale kulturen og får garantert nye minner. Turen gjennomføres med sertifisert, meget rutinert italiensk fjellguide. Ønsker du noen av dagene en enklare rute deler vi gruppen i to. Dette er et valg vi gjør dagen i forkant ved kveldens briefing. Også gruppen som evt velger en alternativ rute går med guide.
Vi starter turen med stopp i Roma og overnatting i sentrum av denne fantastiske by. Her bor vi på 3* hotell. Bosted på Sardinia er enkelt med overnatting på B&B-hotell første og siste natten. Resten av nettene bor dere to netter i telt uten fasiliteter som dusj og toalett og to netter på camping “under tak” i enkle hus der vi også har tilgang til dusj og toalett. Underveis på turen bærer du egen mindre dagstursekk, 30 – 40 liter, med det du trenger i løpet av dagen, som f.eks. teknisk utstyr, vann, energibars og lunsjpakke. Desto lettere desto bedre. Resten av bagasjen blir fraktet til de ulike overnattingscampene.
På startdagen får du utdelt en 60 liters beholder, i den pakker du din personlige bagasje samt sovepose og madrass. Dette blir så fraktet til overnattingsstedene.
I Roma bor vi på 3* hotell sentralt i byen.
Den første og siste natten på Salvaggio Blu overnatter du på lokal Bed&Breakfast i byen Santa Maria Navarrese.
De resterende nettene (4 netter) bor du i teltcamp to av nettene og på camping “under tak” i enkle hus der vi også har tilgang til dusj og toalett. Leie av telt er inklusive i pris.
Ved overnattingene i telt er det ikke alltid tilgang til dusj og toalett. Da må du ty til naturen og sjøen.
De 6 overnattingene på Salvaggio Blu er inkludert i prisen.
Siste dagen er det transport til flyplassen i Cagliari for hjemreise.
Alle måltider på Salvaggio Blue er inkludert, fra middag ankomstdag til frokost på fotturens siste dag.
Vi anbefaler å ta med litt tørket frukt, nøtter og energibars for ekstra energi når det evt. blir behov for dette.
NB! Middagen på ankomstdagen i Roma er ikke inkludert.
Dagsprogrammet er preliminært, endringer kan forekomme. Expa Travel AS tar forbehold ved evt. skrivefeil og valutaendringer.
– / Roma
Du flyr fra Oslo til Roma (flybilletter ikke inkludert i pris, det bestiller du selv).
Offentlig transport fra flyplass til hotellet i Roma. Innsjekk på hotellet og siden sightseeing i Roma til fots. Vi finner en hyggelig lokal trattoria for felles middag. (ikke inkl)
Vi har førmiddagen i Roma før vi tar offentlig transport til flyplassen Ciampino, ca 30 min fra Roma sentrum. Flyet har avgang kl 14:25 med ankomst Cagliari kl 15:30 På flyplassen i Cagliari venter transport til første overnattingsted, B&B. regne med ca. 2 timers transport til første overnatting. Denne dagen overnatter du på et hyggelig Bed & Breakfast-hotell.
Ettermiddagen går med til å briefes om turen, fordele nødvendig bagasje i sekken og pakke resten som skal fraktes direkte til neste camp, samt sosialt samvær over en hyggelig middag.
F,L,M / overnatting i teltcamp / ca. 7 timer / ca. 800 hm oppover, ca. 200 hm nedover
Dagens etappe er en fin “oppvarming” for de kommende dagene. Etter å ha forlatt landsbyen ved sjøen, setter du kurs nordover i ca. halvannen time, på en fin sti. Stien leder deg til den kjente (og vakre) klippen Pedra Longa, som også er den offisielle starten på Selvaggio Blu.
Når du kommer frem til den imponerende fjellveggen Punta Giradili passer det antakelig med en liten pause. Her finner du også en liten avstikker for et bad i det skjulte og krystallklare vannet ved klippen Cala Fenile.
Med ny energi går du deretter oppover langs Giradili-klippen, mot Ovile Us Piggius. Herfra må du ta på det tekniske utstyret, og klatre opp veggen til Punta Giradili, på den mindre bratte siden. Hele tiden godt ivaretatt av lokale, sertifiserte guider.
Toppen nås etter å ha klatret/gått gjennom både vegetasjon og intrikate passasjer. Vel oppe returnerer gruppen etterhvert til Ovilen for en typisk sardinsk middag, laget av herlige, lokale råvarer!
Her overnatter vi “under tak” i et enkelt hus og med tilgang til dusj og toalett.
F,L,M / overnatting i teltcamp / ca. 8 timer / ca. 700 hm oppover, ca. 500 hm nedover
En ganske lang og variert etappe med stor variasjon i omgivelsene. I dag blir det både skog, steinete områder, klatrevegger og skjulte strender. Du forlater Ovile di Us Piggius, og etter å ha passert fjellet Ginnirco, beveger du deg ned mot klippene. Herfra får du en fantastisk utsikt over den tilbakelagte strekningen, OG den som gjenstår!
En bratt nedstigning med blandet vegetasjon, etterfulgt av en lang travers langs fjellsiden fører deg til inngangen av Bacu Tenadili. En “bacu” er en canyon gravet ut av vann, men nå tørr, som går fra innlandet til sjøen. I løpet av denne turen vil du se flere av disse. Noen kan være litt utfordrende når du skal passere dem.
For å komme inn i Bacu Tenadili følger du en gammel sti. For å komme ut på den andre siden må du klatre. Teknisk enkel klatring, men for sikkerhets skyld med tau. Spektakulær natur!
Etter å ha lagt utstyret tilbake i ryggsekken venter en times nedstigning til Portu Pedrosu. Der kan du også ta et velfortjent bad i sjøen. Etter bad og pause fortsetter du å gå i omtrent 3 timer, i retning mot Punta Salinas.
En fantastisk terrasse ved sjøen blir ditt overnattingssted denne natten. (telt)
F,L,M / overnatting i teltcamp / ca. 6 timer / ca. 300 hm oppover, ca. 600 hm nedover
Dagens etappe blir spektakulær, hvor vi blant annet går inn i selve ‘hjertet’ av Selvaggio Blu.
Etter å ha forlatt Salinas-platået, går vi samlet ned mot Cala Goloritzè og den flotte stranden der. Av mange ansett for å være en av de vakreste strendene i verden.
Etter et deilig bad tar du på seler og hjelm for å følge de berømte “Su Ledere”. Dette er eksponerte fjellhyller over havet, en Via Ferrata som bokstavelig talt henger over det azurblåe havet. Ved enden av Via Ferrataen er det en lang travers før nedstigning mot Cala Mariolu. En fantastisk strand der vi overnatter “under tak “ i et enkelt hus og med tilgang til dusj og toalett.
F,L,M / overnatting i teltcamp / ca. 8 timer / ca. 600 hm oppover, ca. 200 hm nedover
Om du synes de første dagene har vært spektakulære, så blir, om mulig, de neste dagene enda bedre!
Ved Cala Mariolu forlater du hovedstien, og fortsetter på den panoramiske traversen mot Mudaloru-grottene. En 40 meter lang rappell tar deg ned til de gigantiske hulene, og videre til Portu Mudaloru-bukten. Obligatorisk stoppested for lunsj og en forfriskende svømmetur.
Frisk og uthvilt tar du deretter fatt på en relativt anstrengende klatring opp en skråning, for å videre ta en travers som gjennom skog, korte klatrepartier og rappeller fører til det berømte Su Feilau. Herfra vil det ta omtrent 40 minutter å klatre opp langs Bacu Su Padente for å nå overnattingsstedet Ololbissi.
Enda en magisk dag avsluttes med teltcamp. (uten tilgang til dusj og toalett)
F,L,M / B&B i Cala Biriola-området / ca. 8 timer / ca. 300 hm oppover, ca. 700 hm nedover
Sist, men ikke minst! Den siste dagen er en blanding av stupbratte “klippebalkonger” med utsikt over klippene, trange kanaler som må krysses, små grotter og lange rappeller på opp til 45 meter lange .
I dag er det siste etappen på turen, med målgang i Cala Sisine. En verdig avslutning på denne uforglemmelige uken fylt av både anstrengelser og stor tilfredsstillelse!
Dersom tidsplanen tillater det blir det en liten avstikker til en av Middelhavets vakreste bukter; Cala Biriola. Den kan kun nås med båt eller med en 40 meters rappell rett ned til stranden.
Etter avsluttet fot blir vi hentet med ribbåt og kjørt tilbake til Santa Maria (Der vi startet turen første dagen)
Overnatting på samme B&B som første dagen.
Vi spiser avslutnings middag på hyggelig lokal restaurant i byen Santa Teresa. Vi tror middagen denne siste kvelden føles helt spesiell.
F / hjemreise –
Transport til flyplassen i Cagliari for hjemreise.
Totalpris på denne turen er fra kr. 19990,- per person, andel i dobbeltrom/telt. Påmeldingen er bindende.
Totalprisen er satt med en vekslingskurs på NOK 11,60 mot 1 Euro. Eventuelle endringer i vekslingskursen på mer enn 1 % kan føre til en justering av totalprisen.
Dato for denne turen er:
Våre betingelser finner du her.
I bestillingsskjemaet krysser du av for at du har lest og akseptert våre betingelser.
Expa Travel er medlem av Reisegarantifondet (RGF). Skulle noe uforutsett skje med Expa Travel AS før du får reist på tur, vil du få tilbakebetalt alle kostnadene dine i forbindelse med turen gjennom denne garantien.
For at de lokale guidene skal gjennomføre, må det være minst 8 påmeldte. Prisen forutsetter derfor minimum 8 personer per gruppe.
All bagasje pakkes i myk sportsbag eller ryggsekk. Vennligst ikke pakk i hard plastkoffert da dette tar unødig stor plass og er vanskelig å håndtere ved pakking i transferbussen / bagasjetransport fra camp til camp.
I tillegg må du ha en mindre dagstursekk på ca. 30 – 40 liter. Denne må romme det du trenger i løpet av dagen, som f.eks. teknisk utstyr, vann, solkrem, noen ekstra klær samt lunsjpakke etc.
Dette er kun en anbefaling – lån gjerne utstyr av venner eller bruk det du allerede har. Se på listen som et utgangspunkt, og tilpass den til dine behov og det du føler du får bruk for på turen.
Du må være forberedt på vekslende vær og temperaturer.
Alla flybilletter bokar du på egen hånd. Vi har tagit utgangspunkt i nedanstående fly tider.
NB Det er viktig du kontakter oss FØR du booker din flybillett for å få reisen bekreftet.
Avreiseinfo sendes ut via epost ca. 7 dager før avreise.
De fleste land krever at passet ditt må være gyldig i minst 6 måneder etter hjemreisedato – sjekk derfor passet ditt med en gang.
Følger du oss i våre SoMe-kanaler vil du blant annet kunne se bilder og dagsrapporter fra våre turer, få info om nye turer, samt få evt. rabattkoder etc.
Del gjerne disse linkene med venner og familie slik at de kan følge DEG på DIN tur:
Reiseforsikring er obligatorisk på våre turer. Les mer her.
Ved spørsmål kontakter du Eric på telefon +47 926 18 805 eller mail eric@expa.no.
Expa Travel AS tar forbehold ved skrivefeil og valuta-/prisendringer. Programmet er preliminært, endringer kan forekomme.
