Pris |
fra 17 990 NOK |
| Lengde | 4 dager |
| Reiseperiode | 12. - 19. sep. 2026 |
| Vanskelighetsgrad | |
| Bosted |
Fra fjellene i Limone Piemonte til bølgene ved Middelhavet – her snakker vi terrengsykling med historisk sus! Den gamle handelsruten Via del Sale ble i århundrer brukt til å frakte salt fra Piemonte til kysten. I dag er den blitt en spektakulær sykkeltrase som slynger seg over fjellpass, mellom fjellhytter og videre ned mot havet.
De maritime Alpene
De maritime Alpene strekker seg over Sør-Frankrike og Nord-Italia, og skiller de franske og italienske kystregionene. Med imponerende topper som Mont Bégo (3 204 m) byr fjellene på dramatiske landskap, dype daler og historiske handelsruter. Området er perfekt for aktiviteter som fjellvandring, terrengsykling og ski, og gir fantastisk utsikt mot både Middelhavet og Alpene.
Gjennom De maritime Alpene og de liguriske fjellene venter rå utsikt, luftige høyder og et terreng som både utfordrer og begeistrer. Flere av passene ligger over 2000 moh, men med fulldempede el-terrengsykler er det bare å nyte klatringene.
Dette er en tur der historie, natur, samhold og ekte sykkelglede møtes – fra høyfjell til hav på en og samme tur!
Turen er planlagt med lokal sertifisert sykkelguide (snakker engelsk).
Vi overnatter første natten på hyggelig familie hotell i fjellbyen Limone. De neste to nettene på fjellhytter med flersengsrom (enkel standard og med felles bad/dusj).
De siste tre nettene på hyggelig 3* hotell i San Remo, like ved sjøen og med gangavstand til sentrum av byen.
NB – mulig å oppgradere hotellet i San Remo til 4* standard. Et alternativ kan også være byen Menton på den franske siden.
Eventyrlige sykkeletapper i Liguria
Via del Sale snor seg gjennom De maritime Alpene og gir en perfekt blanding av passe utfordrende stier, magiske utsikter og historisk atmosfære. Fra Limone Piemonte klatrer vi opp til høyfjellsområder hvor fjellveiene slynger seg mellom dramatiske topper og bratte fjellsider. Underveis får du panoramautsikt over Piemonte og videre mot den liguriske kysten.
Ruten følger gamle handels- og militærveier, og du passerer ruiner av festningsverk og eldgamle steinbygninger som vitner om veiens strategiske betydning gjennom tidene.
Varierende terreng og spennende utfordringer
Underlaget veksler mellom brede grusveier, noe tekniske klatringer og morsomme utforkjøringer. Noen partier krever god sykkelkontroll, mens andre lar deg nyte lange flytstier gjennom uberørt fjellnatur.
Italiensk mat, lokal og smakfull
På fjellhyttene serveres det enkel med god lokal tre retters middag, middagene er alltid et høydepunkt. Lunsjene er matpakke som vi får smurt på fjellhyttene eller stopper vi på restaurant i noen av de byene / fjellhyttene vi passerer på veien.
I SanRemo er det et stort utbud av mange hyggelige lokale restauranter med veldig bra kjøkken.
Følgende måltider er inkludert i prisen:
Drikke til middagene er ikke inkludert.
Lunsj-matpakkene smører du med fra frokosten, eller så stopper vi på lokale restauranter i noen av fjellbyene vi passerer.
NB! Lunsjene er ikke inkludert i pris og betales av hver enkelt på plass.
I prisen er leie av fulldempet el-terrengsykkel inkludert i tre dager
For å få korrekt sykkel til deg er det viktig at du oppgir høyde på ‘Mine Sider’. Du vil få tilsendt link etter påmelding. Egen hjelm og vannflaske må medbringes.
NB! Alle sykler kommer med flate pedaler. Ønsker du å sykle med sykkelsko og klikk-pedaler må disse medbringes. Anbefaler flate pedaler og vanlige sko med hard såle.
Du har mulighet til å tegne en forsikring på kr. 500,- mot evt. skade på sykkelen for hele leieperioden.
Dette er en forsikring som dekker skader på sykkelen opp til Euro 250,- / NOK 3.000,-. Skadene kan være f.eks. riper, skader på hjul, krank, gir og bremsesystem etc.
Evt. skader på over Euro 250,- / NOK 3.000,- dekkes ikke av forsikringen, dette må evt. dekkes av leietaker.
Evt. stjålet sykkel dekkes ikke av denne forsikringen. Ved stjålet sykkel er den enkelte deltaker selv erstatningsansvarlig.
Du velger om du ønsker forsikring ved booking av turen. Tegning av forsikring MÅ gjøres på forhånd og kan IKKE tegnes ved / etter ankomst.
Dagsprogrammet er preliminært, endringer kan forekomme. Expa Travel AS tar forbehold ved evt. skrivefeil eller valutaendringer.
F = Frokost / L = Lunsj / M = Middag
Ankomst Nice. Egen sjåfør venter på flyplassen i Nice, for transport til Limone. Regne med ca 1,5 – 2 timers transport.
Ved ankomst Limone innsjekk og litt tid på egen hånd for sightseeing i byen. Koselig liten fjellby med alpestemning.
Middag på hotellets restaurant.
M / Overnatting på Rifugio Don Barbera / Ca. 2000 moh
Etter frokost kl 09:00 møter dere den lokale guiden for briefing og gjennomgang av turen, utdeling og testing av syklene.
Dagens mål er Rifugio Don Barbera på ca. 2000 moh. Lett lunsj (ikke inkludert) underveis. Etter briefing og gjennomgang starter turen opp til Col di Tenda, og følger deretter den militære veien mot festningene fra andre verdenskrig.
Vi starter å sykle på ca. 1000 moh, og skal helt opp til 2000 moh. Vi må med andre ord regne med at det meste av etappen er oppover. Passer supert med el-terrengsykkel da 😃
Ankomst og innsjekking på Rifugio Don Barbera, 2079 moh.
Afterbike i husveggen før en hyggelig, felles middag på fjellhytta (inkludert).
F, M / Overnatting på Rifugio Allavena / Ca. 40 km / Høydeforskjell: ca. +800m
Etter frokost på fjellhytta starter dagens etappe mot Rifugio Allavena. Ruten går i høyden, langs gamle muldyrstier og historiske militærveier. Lunsj-matpakken nytes underveis. Evt stopper dere på fjellhytte med restaurant for lunsj. Regne med en eventyrlig dag med fantastiske naturopplevelser. Det blir en lang og spennende dag.
Ved ankomst Rifugio Allavena er det innsjekking før afterbike og felles middag servert på hytta (inkludert).
F, M / Bosted San Remo / Ca. 55 km / Høydeforskjell: ca. -1500m
Frokost på fjellhytta før start på siste dag av sykkel turen langs Via del Sale.
Fra Rifugio Allavena går turen i dag ned mot Middelhavet! Vi ankommer turens endepunkt, San Remo tidlig ettermiddag.
Det meste av denne etappen går nedover, på små grusveier samt noen stier. Flere magiske kodak-moments underveis.
Ved ankomst hotellet blir det innlevering av syklene, samt innsjekking på hotellet føre vi takker guiden for noen magiske dager med store opplevelser. Tid for litt avslapping med sol & bad føre middagen.
Middag på egen hånd på lokal restaurant (Ikke inkl)
De siste dagene er det tid for avslapping, sol&bad, kanskje også noen fotturer, hyggelige middager og sightseeing på rivieran. Supre muligheter for at ta toget over til den franske siden og besøke den koselige franske byen Menton, eller rundvandring i lyxige Monaco og Montecarlo.
F / Hjemreisedag / –
Frokost før utsjekking fra hotellet.
Pick-up for transport til flyplassen
Expa Travel AS tar forbehold ved evt. skrivefeil.
Dato for denne turen er 12. – 19. september 2026.
Totalpris på denne turen er fra kr. 17990,- per person, del i dobbeltrom. Påmeldingen er bindende.
Vi gjør oppmerksom på at flybilletter ikke er inkludert i prisen.
Totalprisen er satt med en vekslingskurs på NOK 11,60 mot 1 Euro. Eventuelle endringer i vekslingskursen på mer enn 1 % kan føre til en justering av totalprisen.
Se våre betingelser her. I bestillingsskjemaet må du krysse av for at du har lest og akseptert disse.
Expa Travel er medlem av Reisegarantifondet (RGF). Skulle noe uforutsett skje med Expa Travel før avreise, vil du få tilbakebetalt alle kostnadene dine gjennom denne garantien.
Minimum antall deltakere på denne turen er 10 personer / maks antall er 16 personer.
Prisen betinger minimum 10 personer pr. gruppe. Ved færre deltakere kan prisen bli noe høyere eller reisen kansellert.
Vi bor to netter netter på fjellhytter på 2000 moh og 1500 moh. Hyttene har enkel standard med flersengsrom med køyesenger, felles toalett og dusj-fasiliteter.
Forste natten på hotell i Limone (Dobbeltrom) og de siste 4 nettene bor vi på hotell ved kysten i San Remo.
Enkeltrom kun mulig første natten og de siste 4 nettene. Et enkeltromstillegg på kr. 3.000,- vil da tilkomme. Tilgjengelighet av enkeltrom avhenger av antall påmeldte.
Bagasjen din blir transportert hele veien, du sykler altså uten bagasje på sykkelen. Bagasjen må stå klar på avtalt sted til avtalt tid de dagene den skal transporteres til neste bosted. Merk bagasjen godt med navn og mobilnummer.
Viktig – All bagasje pakkes i myk sportsbag eller ryggsekk. Vennligst ikke pakk i hard plastkoffert da dette tar unødig stor plass og er vanskelig å håndtere ved pakking i transferbil/bussen.
Ta gjerne med en mindre ryggsekk som du evt. kan sykle med slik at du blant annet kan ta med litt skiftetøy til bruk underveis på dagsetappene. Denne kan du jo også ha håndbagasjen i på flyet.
Evt. en sykkelveske til feste foran på styret kan også være lurt.
Dette er kun en anbefaling – lån gjerne utstyr av venner eller bruk det du allerede har. Se på listen som et utgangspunkt, og tilpass den til dine behov og det du føler du får bruk for på turen.
Du må være forberedt på vekslende vær og temperaturer. Spesielt når vi er i høyden.
Flybilletter er ikke inkludert i prisen, flybillettene t/r Oslo booker du altså på egenhånd.
Vi anbefaler Norwegian eller SAS Oslo – Nice.
Avreiseinfo sendes ut via epost ca. 7 dager før avreise.
De fleste land krever at passet må være gyldig i minst 6 måneder etter hjemreisedato – sjekk derfor passet ditt med en gang.
Følger du oss i våre SoMe-kanaler vil du blant annet kunne se bilder og dagsrapporter fra våre turer, få info om nye turer, samt få evt. rabattkoder etc.
Del gjerne disse linkene med venner og familie slik at de kan følge DEG på DIN tur:
Reiseforsikring er obligatorisk på våre turer. Les mer her.
Da kontakter du Eric på telefon +47 926 18 805 eller mail eric@expa.no.
Expa Travel AS tar forbehold ved skrivefeil og valuta-/prisendringer. Programmet er preliminært, endringer kan forekomme.
